cena mieszkania na sprzedaż

Każdemu sprzedającemu zależy na jak najwyższej cenie transakcyjnej. Proces wyceny jest niezwykle ważny w toku sprzedaży i chroni zbywców przed przeszacowaniem lub niedoszacowaniem nieruchomości. Wartość mieszkania, którą ustalił specjalista, można jednak podnieść i nie zawsze wymaga to dużych nakładów finansowych. Co może zrobić właściciel, by podnieść cenę lokum przed wprowadzeniem go na rynek?

Kluczowy jest standard

W oczach fachowców od określania ceny, standard lokum najefektywniej podnosi wymiana kluczowych instalacji, nowe okna czy podłogi. Tego typu prace są dość kosztowne, jednak mają naprawdę duże szanse zwrócić się przy sprzedaży. To, na jakie prace ostatecznie się zdecydujemy, powinno zależeć też od charakterystyki rynku lokalnego. Jeśli najlepiej sprzedają się na nim lokale ze średniej półki cenowej, gruntowny remont nie zawsze jest dobrym pomysłem. Inwestycja tego typu podniesie wartość mieszkania, ale może też sprawić, że sprzeda się ono wolniej.

Jeśli zależy nam na cenie, a nasze lokum jest w kiepskim stanie lepiej przesunąć moment wprowadzenia go na rynek i zebrać środki na remont. Obecnie ceny mieszkań są wysokie i wielu inwestorów szuka okazji takich jak lokale do odnowienia. Zły stan ogólny mieszkania jest twardym argumentem negocjacyjnym. Czasem wystarczy jednak gruntowne odświeżenie wnętrza, by stracił on na sile.

Czy w lokum o średnim standardzie, które jest gotowe na nowych lokatorów, niewielkim kosztem da się dokonać zmian? Czy wpłyną one na cenę? Oczywiście! Nowa, staranna aranżacja wnętrza nie pochłonie milionów, a potrafi zupełnie odmienić klimat mieszkania. Czasem zmiana koloru ścian, kilka gustownych dodatków wystarczy, by lokum sprawiało dużo lepsze wrażenie niż przed zmianami. Jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach, w podniesieniu wartości lokalu mieszkalnego może nam pomóc pośrednik.

Co warto zmienić?

Usługa nazywana home staging polega na kompleksowym przygotowaniu wnętrza mieszkania do sprzedaży. Może to oznaczać sprzątanie, wynoszenie rzeczy osobistych właściciela czy drobne prace remontowe i aranżacyjne. Wszystkie te kroki mają znaczący wpływ na możliwości negocjacyjne kupującego. Odświeżone pomieszczenia oraz spójna i neutralna stylistyka wnętrza jest bardzo zachęcająca i sprawia wrażenie, że lokum zdecydowanie jest warte swojej ceny. W takich warunkach trudno jest starać się obniżyć jego wartość.

Stan i standard mieszkania to jeden z kluczowych czynników wpływających na jego cenę. Właściciel może mieć na to spory wpływ. Nie mamy takich możliwości w przypadku lokalizacji czy wieku całego budynku. Jak już wspominaliśmy, zakres prac trzeba dostosować nie tylko do naszych możliwości finansowych, ale też do obrazu rynku lokalnego. Jeśli zainwestujemy sporo pieniędzy w lokum na sprzedaż i długo będziemy szukać kupca, środki te pozostaną zamrożone, a ich odzyskanie w całości nigdy nie jest pewne.

top