home staging mieszkania na sprzedaż

Dobre zdjęcia mieszkania mogą kilkukrotnie zwiększyć zainteresowanie ofertą sprzedaży. Atrakcyjne fotografie powinny być nie tylko wyraźne i jasne, ale też wydobywać i pokazywać urok wnętrza. Dziś, gdy niemal każdy dysponuje dobrym aparatem w swoim telefonie, sprzęt fotograficzny nie odgrywa już tak dużego znaczenia. Jednak jest kilka zasad, które doskonale znają profesjonaliści i stosując je, sprawimy, że nasze lokum będzie wyglądało przytulnie i zachęcająco.

Przygotowania, światło i perspektywa

Etap sesji może rozpocząć się dopiero wtedy, gdy mieszkanie jest wysprzątane i nie ma w nim już żadnych drobiazgów sprawiających wrażenie zagracenia. Pamiętajmy, że wnętrze przeznaczone na sprzedaż lub wynajem powinno być jasne i neutralne. Tak, by osoby zainteresowane łatwo się w nim odnalazły. Mocne aranżacje, które trafiają w nasz gust, zostawmy dla własnego lokum. Tworząc miejsce do zdjęć, postawmy raczej na przestrzeń, i wpuśćmy dużo światła.

Najlepiej zorganizować sesję w słoneczny dzień, gdy pogoda napawa optymizmem, co wbrew pozorom widać na zdjęciach. Sprzedajemy mieszkanie jesienią lub zimą? Nie na wszystko mamy wtedy wpływ, ale zdjęcia warto robić, gdy niebo jest jak najmniej pochmurne.

Dla jakości fotografii i wrażenia, jakie robi ona na odbiorcy, ważna jest też perspektywa, czyli mówiąc prościej miejsce, z którego jest robione zdjęcie. Dla dobrego efektu trzeba wybrać ujęcie z perspektywy osoby dorosłej, tak by jak najszerzej ująć pocieszenie. Jeśli chcemy je pokazać w całości, najlepiej stanąć w rogu i spróbować zrobić zdjęcie po przekątnej, w kadrze mieszcząc to, na czym nam zależy. Fotografie detali powinny być wykonywane w taki sposób, by kluczowy szczegół wypełniał niemal cały kadr bez zbędnych elementów, które mogą rozpraszać.

Tajniki kadrowania i harmonii

Aby zdjęcia dobrze obrazowały wnętrze i wyglądały na staranne, trzeba zwracać uwagę na wyrównanie kadru, stabilną perspektywę i harmonię wnętrza. Przekrzywione ujęcia mogą dawać złudzenie walącego się domu i wydają się nieprofesjonalne. Ponieważ fotografie tworzone do ofert mają charakter użytkowy, warto w nich postawić na prostotę i konserwatywne podejście. Eksperymenty artystyczne lepiej realizować w innych projektach i publikować je za pomocą stworzonych do tego kanałów.

Profesjonaliści doskonale wiedzą, że fotografie wykonywane w poziomie dużo lepiej oddają przestrzeń pomieszczenia. Takie zdjęcia sprawdzają się zarówno, by pokazać perspektywę, jak i wtedy, gdy trzeba skupić się na szczególe. Prócz tego przeglądarki zdjęć na portalach z ogłoszeniami dostosowane są raczej do obrazów w poziomie, kadr w pionie może wyglądać w nich na ciasny i wąski. Dla wyrażenia jednolitości i harmonii lepiej nie zmieniać tego układu i jako pierwsze sprawdzić kadry poziome. Oczywiście, by zdjęcia były czytelne i nadawały się do użytku, nie mogą być nieostre, poruszone czy z palcami. Aby nie popełniać tego rodzaju błędów, potrzebny jest czas, odrobina cierpliwości i staranne przygotowanie.

top