sprzedaż mieszkania dokumenty

Sprzedaż nieruchomości to nie tylko szukanie potencjalnych kupców czy prezentowanie im naszego lokum. Choć wspomniane etapy są ważne, aby transakcja mogła zostać przeprowadzona w sposób pełnoprawny, potrzebny jest też komplet ważnych dokumentów. To na ich podstawie notariusz sporządza akt sprzedaży i można mieć pewność, że ma on moc prawną. Dopełnienia formalności związanych z umową zbycia formalności nie warto przekładać, bo bywają one czasochłonne. Jeśli więc zależy nam na szybkiej sprzedaży, najlepiej załatwić to jeszcze nim nasze lokum trafi na rynek.

W sądzie i w spółdzielni

Ilość formalności związanych ze sprzedażą mieszkania może przytłoczyć. Nie warto się jednak zniechęcać, bo w praktyce wcale nie musi ich być tak wiele. Wszystko zależy od rodzaju własności mieszkania, które chcemy wprowadzić na rynek. W najlepszej sytuacji są osoby posiadające na zbyciu lokal własnościowy. W tej sytuacji potrzebny jest tylko akt własności oraz zaświadczenie o aktualnym stanie księgi wieczystej. Jeśli informacje w niej zawarte są nieaktualne, trzeba dokonać ich zmiany w miejscowym sądzie rejonowym.

Co ważne nawet sprzedający bez statusu spółdzielcy muszą udać się do zarządcy swojego budynku. W czasie tej wizyty powinni zdobyć dokument potwierdzający stan meldunku oraz brak zaległości w bieżących opłatach. Warto pamiętać, że od niedawna nie da się dokonać sprzedaży lokalu mieszkalnego bez świadectwa energetycznego budynku. Dokument ten również uzyskamy u zarządcy.

Nieruchomości własnościowe to tylko część zasobu mieszkań w Polsce. Spółdzielcze prawo własności do mieszkania również daje nam możliwość jego sprzedaży. W tym wypadku niezbędnych dokumentów jest nieco więcej. Przygotowując się do tego rodzaju transakcji, musimy zaopatrzyć się w akt własności, aktualny odpis z KW oraz dokument potwierdzający spółdzielcze prawo własności i członkostwo w spółdzielni. Dwa ostatnie dokumenty zdobędziemy w czasie wizyty u zarządcy. Będąc tam, warto pamiętać o wspomnianym wcześniej świadectwie jakości energetycznej budynku. Dokument ten należy dostarczyć do notariusza bez względu na rodzaj prawa własności do lokalu.

A co z kredytem?

Transakcja sprzedaży lokalu mieszkalnego z aktywnym kredytem nie jest dziś niczym szczególnym. Aby się do niej przygotować najlepiej odwiedzić bank, w którym spłacamy naszą hipotekę. Doradca kredytowy w czasie krótkiej rozmowy będzie w stanie pomóc nam w skompletowaniu listy niezbędnych dokumentów. Jednym z najważniejszych jest zaświadczenie potwierdzające stan aktualnego zadłużenia, innym promesa, którą bank zobowiązuje się do zdjęcia hipoteki z lokalu, gdy tylko kredyt zostanie spłacony. Wymienione formalności są ważne, ale bywa, że to nie wszystko. Do sprzedaży lokum z kredytem mogą być potrzebne również zaświadczenia dotyczące ubezpieczenia kredytu.

Choć omówiona lista dokumentów na pierwszy rzut oka może wydawać się trudna do zebrania, codziennie radzą sobie z tym tysiące osób. Sprzedający bez doświadczenia przy tego typu transakcjach lub tacy, którzy nie mają na to czasu mogą bez trudu skorzystać ze wsparcia pośrednika. Jednak jeśli jesteśmy w stanie zainwestować w ten proces trochę czasu i uwagi, z powodzeniem poradzimy sobie z tym etapem samodzielnie.

top