Sprzedaż mieszkania to proces składający się z kilku ważnych kroków. Jego zwieńczeniem jest podpisana u notariusza umowa kupna-sprzedaży. Nim do tego dojdzie, należy między innymi wycenić nieruchomość, przygotować ją do wprowadzenia na rynek i znaleźć kupca. Korzystanie ze wsparcia agentów nieruchomości przy tego typu transakcjach zdarza się dziś dużo częściej niż choćby 10 lat temu. Czy pośrednik zawsze jest nam potrzebny? Kiedy zająć się sprzedażą samemu, a kiedy szukać doświadczonej agencji?
Wsparcie dla zabieganych
Agent nieruchomości może służyć nam radą na każdym etapie sprzedaży. Pomoże uporządkować kwestie prawne, wyceny mieszkanie i zajmie się opróżnianiem go z rzeczy. Usługa home staging polega na drobnych pracach aranżacyjnych, których celem jest odświeżenie każdego z wnętrz. Gdy lokum jest gotowe, można przejść do robienia zdjęć niezbędnych do promocji ogłoszenia w sieci i prezentacji go potencjalnym kupcom. W tym wszystkim również może pomóc nam fachowy pośrednik. Przy którym z tych kroków wiedza agenta okazuje się najcenniejsza? Wszystko zależy od sytuacji sprzedającego.
Na umowę z agentem najczęściej decydują się osoby zabiegane, które nie mają czasu zająć się całym procesem sprzedaży. Do biur często zgłaszają się też ludzie młodzi lub sprzedający bez doświadczenia, którym łatwo zgubić się w formalnościach i mrowiu spraw związanych ze sprzedażą. Wprawieni inwestorzy bez trudu poradzą sobie z każdym wyzwaniem, jakie niesie za sobą sprzedaż lokalu mieszkalnego. Tym, którzy nigdy tego nie robili, wsparcie może przydać się na etapie wyceny, tworzenia ogłoszenia czy przy spisaniu umowy, jednak zawsze jest to sprawa bardzo indywidualna.
Kiedy sprzedawać bez pośredników
Sprzedaż nieruchomości bez wsparcia pośrednika niesie konkretne korzyści kupującemu. Jeśli dana oferta promowana jest przez biuro pośrednictwa, to jako potencjalni zainteresowani możemy być niemal pewni, że prowizję dla agenta wliczono w cenę ofertową. Oczywiście w trakcie spotkania inwestor może negocjować cenę z właścicielem i w ten sposób uniknąć takiego przenoszenia kosztów. Jednak bez względu na to, kto opłaca pośrednika, jego pomoc to konkretny koszt, którego nie ma, gdy wprowadzamy nieruchomość na rynek samodzielnie. Minusem tej decyzji jest fakt, że wszystkie obowiązki związane z przygotowaniem lokum i promowaniem oferty spadają na sprzedającego.
Jak już wspominaliśmy, bez pośrednika łatwo powinny poradzić sobie osoby, które już sprzedawały kiedyś mieszkanie. Na sprzedaż bezpośrednią mogą sobie pozwolić również ci, którzy mają czas i mogą spokojnie zająć się każdym etapem transakcji.
Jak widać nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej sprzedawać lokal mieszkalny samodzielnie, czy przy wsparciu agenta. Jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy przede wszystkim od potrzeb sprzedającego. Transakcja kupna-sprzedaży jest aktem prawnym, do którego trzeba się dobrze przygotować i dopełnić szeregu ważnych formalności. Z odpowiednią wiedzą można sobie z tym jednak poradzić.